10 rad

Jak być dobrym rodzicem?

10 rad, które pomogą Ci być dobrym rodzicem.

1. Miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci. Jest także istotnym elementem pozytywnej dyscypliny. I częściej okazujesz dziecku miłość przytulając je, całując i mówiąc mu „kocham Cię”, tym bardziej będzie chciało udowodnić, że na nią zasługuje. Miłość pozwala dziecku zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości.
  2. Słuchaj uważnie tego, co mówi Twoje dziecko. Interesuj się tym, co robi i co czuje. Zapewnij je, że silne uczucia nie są czymś złym, jeśli wyraża się je w odpowiedni sposób. Im częściej będziesz to robić, tym rzadziej będziesz musiał(a) je dyscyplinować.
  3. Granice są potrzebne nawet w najbardziej kochającym się związku, w którym ludzie potrafią się słuchać. Bycie rodzicem polega między innymi na wyznaczaniu granic. Pamiętaj, że jest czymś naturalnym i normalnym, że dziecko testuje owe granice. To nie jest niesforność, ale część procesu uczenia się. Dzieci czują się bezpieczniej jeśli trzymasz się granic, które wyznaczyłeś (-aś) (pod warunkiem, że są realistyczne), nawet jeśli od czasu do czasu na nie narzekają.
  4. Śmiech pomaga rozładować napięte sytuacje. Czasami rodzice stają się tacy poważni, że rodzicielstwo przestaje dawać im radość. Dostrzegaj zabawne strony bycia rodzicem i pozwól sobie na śmiech, kiedy tylko jest to możliwe.
  5. Postrzeganie  świata z perspektywy dziecka  i wyobrażanie sobie, co czuje Twoje dziecko, jest kluczem do rozumienia jego zachowania. Przypomnij sobie, jak się czułeś (-aś), kiedy miałeś (-aś) poczucie, że potraktowano Cię niesprawiedliwie.
  6. Chwal i zachęcaj swoje dziecko. Oczekuj, że dziecko będzie się dobrze zachowywało i zachęcaj je do podejmowania wysiłków. Chwal je za dobre zachowania i staraj się ignorować te niewłaściwe. Im częściej będziesz „zrzędzić”, tym rzadziej Twoje dziecko będzie chciało Cię słuchać.
  7. Szanuj swoje dziecko tak, jak szanowałbyś (szanowałabyś) dorosłego. Pozwól mu uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, szczególnie tych, które dotyczą jego. Uważne wysłuchaj jego zdania. Jeśli masz zamiar powiedzieć mu coś przykrego, zastanów się jakby to zabrzmiało, gdybyś powiedział (-a) to komuś dorosłemu. Przeproś, jeśli postąpiłeś (-aś) niewłaściwie.
  8. Ustal porządek dnia. Małe dzieci będą czuły się bezpieczniej i i łatwiej będzie Wam uniknąć konfliktów, jeśli ustalisz jasny porządek dnia. Będą czuły się lepiej, jeśli wprowadzisz stałe pory posiłków, snu i głośnych zabaw.
  9. W każdej rodzinie potrzebne są pewne zasady, jednak staraj się zachowywać elastyczność w przypadku bardzo małych dzieci. Kiedy już ustalisz zasady panujące  w Waszej rodzinie, bądź konsekwentny (-a). dzieci mogą się poczuć bardzo niepewnie, jeśli jednego dnia wprowadzisz jakąś zasadę, a następnego dnia ją odwołasz. Czasami trzeba ustalić odmienne zasady obowiązujące poza domem, które należy wyjaśnić dziecku.
  10. Nie zapominaj o własnych potrzebach. Jeśli to wszystko zaczyna za bardzo przypominać ciężką pracę i czujesz, że brakuje Ci cierpliwości, przeznacz trochę czasu tylko dla siebie. Zrób coś, co sprawia Ci przyjemność. Jeśli kiedykolwiek poczujesz, że tracisz panowanie nad sobą, albo że w każdej chwili możesz krzyknąć na dziecko, poniżyć je lub uderzyć…, odejdź na chwilę, uspokój się i policz do dziesięciu… J)))
  • Zapisy do zerówki - zapraszamy!    •    Dyżur przedszkola w lipcu w godz. 8.00 - 16.00 - prosimy o punktualne odbieranie dzieci z przedszkola