Porady logopedyczne

Praktyczne porady logopedyczne dla rodziców:

Wielu rodziców jest przekonanych, że rozwój mowy zaczyna się dopiero wtedy gdy dziecko zaczyna mówić. Jednak nauka mowy rozpoczyna się od momentu kiedy niemowlę zaczyna być otaczane mową. Mowa nie jest nam dana, tylko uczymy się jej poprzez kontakty z otoczeniem. Małe dziecko słucha otoczenia i w ten sposób uczy się mowy.  To rodzina jest pierwszym i najważniejszym nauczycielem mowy. Wiek od 0-3 roku życia to okres intensywnego rozwoju mowy a błędy popełnione w tym właśnie okresie zwykle poprzedzają zaburzenia mowy.

1. Mówić jak najwięcej do malca od pierwszych dni jego życia, w każdej sytuacji. Mówić ciepłym głosem, serdecznym tonem, spokojnie i nie używamy przesadnych zdrobnień.  Nie należy martwić się, że dziecko nie rozumie ani słowa, wiele się od nas uczy, zapoznaje się z akcentem, rytmem języka.
  2. Mówić  powoli i wyraźnie. Rodzice musza mówić poprawnie! Zadaniem rodziców jest dostarczenie prawidłowych wzorców wypowiedzi.
  3. Nie połykajmy końcówek, nie spieszmy się. Zachęcajmy dziecko by patrzyło na nas, kiedy mówimy.
  4. Dostarczyć bodźców dźwiękowych – śpiewać, nucić piosenki, czytać bajki. Czytać trzeba jak najwcześniej i jak najwięcej, wówczas dziecko nauczy się słuchać i skupiać uwagę.
  5. Jeśli dziecko źle wymawia jakąś głoskę to nie zachęcajmy go do powtarzania wyrazów zawierających tę głoskę – ponieważ to tylko utrwala złą wymowę. Nie należy też karcić, ani zawstydzać dziecka złą wymową, gdyż to hamuje chęć do mówienia.
  6. Wszystkie spółgłoski mówimy bez „y” , np. głoskę „d” wymawiamy krótko „d”, a nie „d-y”!
  7. W okresie kształtowania się mowy, nie należy dziecka leworęcznego zmuszać do pisania prawą ręką, ponieważ zaburza to funkcjonowanie mechanizmu mowy i w konsekwencji może prowadzić do jąkania.
  8. Rozwojowi mowy sprzyja karmienie piersią. Ssanie to najlepsze w tym okresie ćwiczenie języka, warg oraz policzków.
  9.  Rodzice winni obserwować dziecko, czy reaguje ono na dźwięki z otoczenia, ponieważ dobry słuch jest warunkiem prawidłowego rozwoju mowy.
  10. Uważajmy, żeby nie „gasić” w dziecku skłonności do mówienia. Czasem wystarczy obojętność, brak zrozumienia i czasu na wysłuchanie tego, co dziecko ma nam do powiedzenia, aby zahamować ten proces.

Dbajmy więc o mowę naszych dzieci. To od Ciebie Drogi Rodzicu zależy ich rozwój, ponieważ to co robisz dziś dla Twojego dziecka zaowocuje w przyszłości.

• Zapraszamy 18.09 na godz. 18.00 (poniedziałek)  na ogólne zebranie Rodziców     |     Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 17.09 (niedziela) na godz. 11.00 na Mszę św. w kościele parafialnym przy ul. Jana III Sobieskiego 15.